LEPTIN – hormon sytosti a hladu


Leptin je hormon tukových tkání. Proto možná také tím nejdůležitějším hormonem v souvislosti s Vaší hmotností a množstvím tělesného tuku. Součástí jeho úlohy je přizpůsobit organismus dlouhodobému hladovění. Stará se o množství přijaté potravy, pokud je příjem jídla vyšší než organismus spotřebuje, zvyšuje energetický výdej a sníží chuť k jídlu. Čím vyšší je množství tělesného tuku, tím vyšší množství hladiny leptinu se vylučuje. Vysoká hladinu leptinu, tedy signalizuje mozku, že jsme nasyceni – naše tukové buňky jsou naplněny – a máme zastavit příjem potravy. Problém nastává, pokud střídáte období diety s přejídáním, s tímto problémem vzniká leptinová rezistence. Pokud se hladiny leptinu neustále zvyšují, receptory na leptin přestanou být senzitivní. Je zapotřebí neustálé zvedání hladiny tohoto hormonu. A i když receptory vysílají signál o naplnění tukových zásob, mozek jej nedokáže rozpoznat a dochází k procesům jako při nízké hladině leptinu – to je, zpomalení metabolismu (vyšší hrozba ukládání tuku) a zvýšení hladu a chuti k jídlu. K leptinové rezistenci přispívá nadměrná konzumace fruktózi (jednoduchý cukr).

Stručně řečeno, hormon leptin sděluje mozku informaci – kolik tuku je v tukových buňkách uloženo. Proto reguluje příjem potravy a výdej energie.

Jak docílíme stabilní hladiny leptinu, abychom byli schopny redukovat hmotnost?


Především jde o konzistentní a trpělivou práci.

  • Zapomeňte na drastické diety a výkyvy.
  • Omezte příjem jednoduchých cukrů.
  • Dodávejte tělu potřebné vitamíny – zejména Omega 3.
  • Zajistěte dostatek pohybu a spánku.

Chcete vědět více, nejen na tohle téma a změnit svůj životní styl či se posunout dále a nedaří se Vám to? Zkusme to spolu. Spolu to dáme.