Cviky mohou pomoci při bolestech bederní páteře


Na trhu existuje řada doplňků stravy pro fyzickou aktivitu, zejména pak sportování. Nicméně pro efektivnost a správné fungování našeho těla vůbec, jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. Na ty hlavní se v tomto článku společně podíváme.

S ohledem na kvalitu současných potravin je v nich bohužel uchováno jen nepatrné množství přirozených vitamínů a minerálů.  Většina je z dovozu, dozrává v prostorách bez slunce. Sice máme možnost koupit jakékoliv ovoce či zeleninu, ale výživově plnohodnotnost značně pokulhává. 

Navíc dnes je většina z nás zvyklá si usnadnit jídelníček tím, že sáhne po polotovarech, nebo využije restauračních zařízení, aniž bychom si třeba připravili něco doma z lokálních potravin a farmářských chovů. Ale nešiďme se a zvlášť aktivní sportovec by si měl kvalitu a doplňky stravy obzvlášť hlídat.

Pojďme se podívat, které čtyři doplňky stravy jsou jedny z nejdůležitějších.

Hořčík

Nejen že snižuje únavu a podporuje psychiku, ale významně přispívá k správnému fungování nervové soustavy a svalů. To znamená, že nedostatek hořčíku (neboli magnesia), způsobuje svalové křeče, únavu a zhoršuje psychický stav. Při jakékoliv větší fyzické aktivitě se hořčík vyplavuje z těla, proto je třeba jej tělu znovu dodat, nejčastěji formou tablet. Zdůrazňujeme, že tento prvek je velmi důležitý pro každého z nás, bez ohledu na míru fyzické aktivity.

Zinek

K hlavním funkcím patří správné fungování nervového a imunitního systému. Jeho nedostatek může zapříčinit horší hojení zranění, zhoršení paměti aj. Užívání zinku by mělo být současně s hořčíkem, oba tyto prvky spojuje vliv na vývoj organismu a imunitu. Možná jste se už setkali s tím, že ženy berou zinek pro jeho účinnost v rámci růstu nehtů, vlasů a u mužů zase zvyšuje plodnost.

Vitamin C, multivitamin

Tady je větší prostor pro výběr, zda budete dávat přednost pouze vitaminu C, případně něčemu komplexnějšímu. Pro vitamin C je nejběžnější sáhnout zejména v zimním období, kdy jsme citlivější pro respirační onemocnění. Z toho plyne, že tento prvek posiluje náš imunitní systém, dále má vliv na tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí aj.

Omega 3

A na závěr omega 3 mastné kyseliny, které by neměly chybět v žádném jídelníčku. Naše tělo si je samo vytvořit nedokáže, najdeme je zejména v rybách, ořechách, luštěninách aj. Můžete je znát z dětství jako oblíbený rybí tuk.

Chtěli se dozvědět více a změnit svůj životní styl, ozvěte se mi. Budu se těšit na spolupráci.