Jak zlepšit fyzickou kondici?


Čas od času si mnozí z nás řeknou, že je na čase se sebou a svojí kondicí něco dělat, ať už v rámci novoročního předsevzetí, nebo blížící se plavkové sezóny. Ale aby to dávalo smysl a dostavil se očekávaný efekt, je potřeba zvolit správný typ cvičení, sestavit smysluplný tréninkový plán a v neposlední řadě dbát i na spánek. Pojďme si odpovědět na pár otázek typu, jak často cvičit, aby se dostavil očekávaný výsledek?

Jak se říká, nikdy se nelze zavděčit všem a u cvičení to platí dvojnásob, každému vyhovuje něco jiného. Důležitý je individuální přístup. Když uvažujeme nad druhem cvičení, je třeba zvážit časovou náročnost, momentální fyzickou zdatnost, dokonce i případné sympatie, prostě by nás to mělo bavit.

Na začátku většina z nás řeší právě čas a mylně se domnívá, že skočit jednou týdně do posilovny stačí, ale pokud chceme dosáhnout svého cíle, doporučují přední trenéři cvičení minimálně 3x týdně, ideálně až 5x. Zkrátka čím více budete cvičit, tím lépe se vaše tělo dostane do kondice, zvykne si na nový životní styl a na vaší postavě to bude opravdu znát.

Dále je zapotřebí si něco říci k délce tréninku. I tady lze podotknout, že je to velmi individuální. Každé tělo je jiné, každý zvolí jinou náročnost a typ cviků, ale pohybuje se to zhruba od půl hodiny až po jednu hodinu. Každý profesionál vám doporučí věnovat prvních 5–10 minut zahřátí těla (například běh na místě, pár dřepů) a tzv. strečinku čili protažení svalů před samotným tréninkem. Organismus se zahřeje, svaly se prokrví, tělo se zaktivuje a zefektivníte tím celé cvičení.

Nikdy necvičte více jak dva tréninky po sobě, je dobré si mezi jednotlivými tréninky dopřát den pauzu. Když nenecháte své svaly a tělo odpočinout, mohou cvičení vést k problémům jako je zánět šlach apod.

Poslední věc, která je často při aktivním cvičení podceňována, je spánek. Ideální je spát 7-8 hodin denně, aby se všechny tkáně a svalstvo mohlo regenerovat a samozřejmě my měli dostatek energie.

Chtěli se dozvědět více a změnit svůj životní styl, ozvěte se mi. Budu se těšit na spolupráci.